Dom i Wnętrze

Jak dobrze oświelić duże i wysokie pomieszczenie?

Wysokie pomieszczenia są przestronne. Pozwalają na ciekawe możliwości aranżacyjne. Najczęściej ma się z nimi do czynienia w loftach oraz w starych kamieniach. Należy zadbać o odpowiednie oświetlenie takich pomieszczeń. Jak należy oświetlić takie pomieszczenia?

Jak wybrać lampy do dużego i wysokiego pomieszczenia?

Im wyżej, tym trudniej będzie dopasować oświetlenie, jakie pozwoli na to, aby całe pomieszczenie było dobrze widoczne. Ciężko będzie poradzić sobie przy pomocy jednej lampy, wiszącej pod sufitem, znajdującej się w centralnym punkcie pokoju. Koniecznością jest zastosowanie dodatkowych punktów świetlnych, które zostaną rozmieszczone w różnych miejscach pokoju.

Jak wybrać lampy do dużego i wysokiego pomieszczenia?

Numerem jeden będą lampy wiszące. Jeżeli istnieje tylko taka możliwość, powinny one być regulowane, jeżeli chodzi o długość kabla. Pozwoli to dopasować główny punkt świetlny do indywidualnych potrzeb danego pomieszczenia. Oprócz regulacji długości kabla, należy zwrócić uwagę na taki aspekt, jak kąt padania światła. Tylko dzięki temu będzie można upewnić się, że przez cały czas światło będzie skierowane ku dołowi (jeżeli będzie to jedna lampa) lub też na boki, jeżeli tych źródeł zasilania na głównej lampie będzie więcej. Często można spotkać się z opinią, że w przypadku wysokich pomieszczeń, warto wybierać lampy z wieloma punktami świetlnymi.

Jakie oświetlenie nie sprawdzi się w dużych pomieszczeniach?

Minimalistyczne, które będzie “ginąć” na tle całego pomieszczenia. Przyjęło się zasadę, że w dużych pomieszczeniach można wybrać coś nie tylko strojnego, ale na pewno rozłożystego. W małych pomieszczeniach można wybrać coś małego, co pozwoli na odpowiednią ekspozycję. Do wysokich pomieszczeń nie należy wybierać m.in. kinkietów – jeżeli ktoś ma zamiar stosować je jako główne punkty świetlne. Będą one w stanie zdać egzamin tylko i wyłącznie wtedy, jeżeli mowa o dodatkowych lampach. W wysokich pomieszczeniach warto również unikać plafonów, jak również lamp w kształcie kuli.