Ciekawe

Końskie narowy – o przyczynach i zwalczaniu nieposłuszeństwa

Okiełznanie konia, silnego i charakternego zwierzęcia, może przysporzyć niemałych trudności nawet doświadczonemu jeźdźcowi i trenerowi. Czym są końskie narowy? Kilka słów o ich przyczynach i zwalczaniu znajdziesz w naszym artykule!

 

Skomplikowana relacja koń-człowiek

Gwałtowne reakcje koni często wynikają ze strachu. Konie są zwierzętami stadnymi, które najpewniej i najbezpieczniej czują się wśród innych przedstawicieli swojego gatunku. Kiedy czują się zagrożone, działają instynktownie, a więc całkowicie nieprzemyślanie. Opanowanie jeźdźca, jego spokojne ruchy i pewność oddziałują na konia. Odpowiednia postawa jeźdźca sprawia, że koń czuje przynależność do małego „stada” i zachowuje się bardziej przewidywalnie.

Niestety, nierzadko zdarza się, że relacja między człowiekiem i zwierzęciem zostają zaburzone. Do najczęściej pojawiających się trudności zaliczamy: agresję, problemy podczas siodłania albo wsiadania na konia, brykanie, wspinanie się koni na siebie.

 

Problematyczne końskie narowy – o przyczynach i zwalczaniu niekontrolowanych zachowań okien ekspertów

Warto pamiętać, że konie z natury nie są agresywne. Ich gwałtowne zachowania wynikają przeważnie z poczucia zagrożenia, często mające swoje źródło w nieodpowiednim traktowaniu ich przez człowieka. Podejmując odpowiednie, przemyślane kroki, można zapanować nad niepożądanymi reakcjami. Praca nad końskimi narowami wymaga jednak wiedzy i doświadczenia. Więcej praktycznych informacji znajdziesz w artykule „Końskie narowy. O przyczynach i zwalczaniu” – poradniku przygotowanym przez ekspertów.

 

 

moralarte.com asdpic.org zobacz